Domy na kľúč: rýchla cesta k vlastnému bývaniu

Po vlastnom bývaní túži každý. Byty v rušných mestách však už nie sú toľko žiadané, v súčasnej dobe je dopyt po domoch v pokojných lokalitách, kde sa môžu deti bez obáv vyblázniť a rodičia to zase budú mať blízko do práce. Aj toto spĺňajú moderné domy na kľúč, pri ktorých už nie je prekážkou ani otázka financovania.

Stavba domu je náročnú a zdĺhavú akcií, a preto je dôležité dobre zvážiť, či si dokážete poradiť sami, alebo všetko zveríte do rúk odborníkov a necháte si zhotoviť takzvaný dom na kľúč. Všetko má svoje výhody aj nevýhody, a tak je na vás, akú cestu k novému bývaniu si vyberiete. Nasledujúce riadky vám môžu pomôcť rozhodnúť sa.

Cena domu na kľúč

Pre drvivú väčšinu tých, ktorí si chcú zaobstarať taký dom, je prvoradá cena. Tá sa však odvíja od mnohých faktorov. Ovplyvňuje ju samozrejme zamýšľaná veľkosť objektu, použitý materiál, cena pozemku a mnoho ďalšieho. A práve kvôli cene už nie sú striktne vyžadované len mohutné murované domy, ale v rámci úspor dávajú mladej rodiny prednosť drevostavbám, ktoré dokážu byť až o tretinu lacnejšie. Domy na kľúč v cene okolo milióna korún tak už nie sú len snom, ale realitou.

Do ceny sa premieta aj interiér: hlavným cieľom je čo najväčšia obytný priestor na čo najmenšej ploche. Preto sa nevyužíva príliš mnohých priečok a priestor je vzdušnejší a otvorenejší. Tiež vybavenie a zariadenie si môžete zaobstarať na kľúč. Odborníci sa postarajú od nábytku, cez kovania až po sanitárnu keramiku. Tieto prvky tiež môžu znížiť cenu domu – stačí sa pri výbere trochu uskromniť.

Typový model, alebo originál?

Výhodou typového modelu je, že podľa katalógu viete, ako bude dom vyzerať a jeho cena bude výrazne nižšia než v prípade originálneho návrhu od architekta. Nie každému však táto možnosť bude vyhovovať, pretože neďaleko môže stáť niekoľko ďalších rovnakých domčekov.

Domy na kľúč: výhody a nevýhody

V každom prípade je lepšie porovnávať niekoľko variantov. Jednoznačne pre voľbu domu na kľúč hovorí fakt, že ušetríte veľa času vďaka tomu, že nemusíte chodiť po úradoch kvôli obstaranie všetkých povolení, posudkov a ďalších nevyhnutností. Budete dohliadať len na to, aby stavba prebiehala tak, ako bola zadaná a požadovaná.

Výhodou môže byť aj finančné hľadisko – stavebné firmy mávajú zazmluvnené výhodné podmienky s dodávateľmi; vy sami by ste potom na také ceny v prípade stavby svojpomocne v žiadnom prípade nedosiahli. Stavba domu bude rýchlejší, nehrozí prestoje a všetko odsýpá už len v záujme firmy. Rovnaké je to aj s kvalitne odvedenou prácou – profíci si ju postrážime.

Proti domom na kľúč hovorí vysoká cena práce, ktoré si spoločnosť naúčtuje. Problémom by mohlo byť aj financovanie, pretože do začiatku potrebujete značný peňažný obnos.

Je teda len na vás, pre ktorú z možností sa rozhodnete. Katalógové domy nie sú pre každého, ale kto chce bývať rýchlo, javí sa ako skvelé riešenie. Hitom poslednej doby sú potrebné pasívne rodinné domy na kľúč, vďaka ktorým navyše ešte ušetríte náklady na prevádzku.

Kategórie : Články

Poslať známemu

Kontaktovať predajcu

TOPlist TOPlist